.MTg4Nzc.MTUxNDM — razlika između izmena

Izvor: Препис
Idi na: navigaciju, pretragu
(Направљена страница са: „миждеџи̏ја, е и мӥждеџи̏ја, е m. 1) Мушко лице које као прво донесе неком какву рад…“)
 
 
Red 1: Red 1:
миждеџи̏ја, е и мӥждеџи̏ја, е m. 1) Мушко лице које као прво донесе неком какву радосну вест или угодан, пријатан глас. Српчићи у Призрену створили су од тога као неку професију, нарочито откако [је] уведен аутобуски саобраћај. У времену доласка аутобуса у Призрен, она су код аутобуске станице и, чим спазе придошле путнике Призренске Србе, трче што брже могу да јаве њиховим породицама и приме награду што им припада; она кад спазе кога од укућана још из далека вичу „мижде!“ да их ко други не би претекао: А. Ко̏ј ви би̏ја миждеџи̏ја? Б. Мӥждеџи̏ја ни би̏ја Андре̏шка Сла̑вков;[А: Ко вам је био миждеџија? Б: Миждеџија нам је био Андрешка Славков.] – 2) У pl. миждеџи̏је и мӥждеџи̏је су мушкарци који о свадбама, по завршеном венчању хитају жениковој кући да то јаве те да се учине и последње припреме за дочек невесте и сватова. Тур. мӥждеџи.
+
миждеџи̏ја, е и мӥждеџи̏ја, е m. 1) Мушко лице које као прво донесе неком какву радосну вест или угодан, пријатан глас. Српчићи у Призрену створили су од тога као неку професију, нарочито откако [је] уведен аутобуски саобраћај. У времену доласка аутобуса у Призрен, она су код аутобуске станице и, чим спазе придошле путнике Призренске Србе, трче што брже могу да јаве њиховим породицама и приме награду што им припада; она кад спазе кога од укућана још из далека вичу „мижде!“ да их ко други не би претекао: А. Ко̏ј ви би̏ја миждеџи̏ја? Б. Мӥждеџи̏ја ни би̏ја Андре̏шка Сла̑вков; – 2) У pl. миждеџи̏је и мӥждеџи̏је су мушкарци који о свадбама, по завршеном венчању хитају жениковој кући да то јаве те да се учине и последње припреме за дочек невесте и сватова. Тур. мӥждеџи.

Tekuća izmena od 16. decembar 2014. u 14:38

miždedžȉja, e i mӥždedžȉja, e m. 1) Muško lice koje kao prvo donese nekom kakvu radosnu vest ili ugodan, prijatan glas. Srpčići u Prizrenu stvorili su od toga kao neku profesiju, naročito otkako [je] uveden autobuski saobraćaj. U vremenu dolaska autobusa u Prizren, ona su kod autobuske stanice i, čim spaze pridošle putnike Prizrenske Srbe, trče što brže mogu da jave njihovim porodicama i prime nagradu što im pripada; ona kad spaze koga od ukućana još iz daleka viču „mižde!“ da ih ko drugi ne bi pretekao: A. Kȍj vi bȉja miždedžȉja? B. Mӥždedžȉja ni bȉja Andrȅška Slȃvkov; – 2) U pl. miždedžȉje i mӥždedžȉje su muškarci koji o svadbama, po završenom venčanju hitaju ženikovoj kući da to jave te da se učine i poslednje pripreme za doček neveste i svatova. Tur. mӥždedži.